1 listopada, 2016

Zamgławianie

Zamgławianie – skuteczna metoda dezynfekcji

Dezynfekcja za pomocą zamgławiania jest traktowana na równi z ozonowaniem. Co może stanowić dowód na znaczenie tego zabiegu w branży D.D.D.
Jedną z najpowszechniejszych, efektywnych, skutecznych i najczęściej stosowanych metod dezynfekcji, poza ozonem, jest proces zamgławiania.
Zamgławianie to również nowoczesny sposób wykonywania zabiegów dezynsekcji. W procesach dezynfekcji jak i dezynsekcji poprzez zamgławianie, ważne jest uzyskanie bardzo drobnych kropli preparatu, by mógł on głęboko wnikać w gęstą roślinność, np. przy zabiegach odkomarzania, w drobne szczeliny konstrukcji budynku, aby długo utrzymywał się w powietrzu czy też doskonale pokryć chronioną powierzchnię cieniutką warstewką preparatu (nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale także pionowej).
W celu aplikacji preparatów dezynfekcyjnych, insektycydów itp. stosuje się specjalne wytwornice aerozoli – zamgławiacze.
Zamgławianie na zimno wykonywane jest  zazwyczaj za pomocą generatorów ULV, które wytwarzają krople o wielkości około 30 mikronów tworzących gęstą mgłę. Wytwornice zimnej mgły pozbawione są obecności gorących spalin, co jest dużą zaletą i ma istotne znaczenie przy stosowaniu środków biobójczych wrażliwych na wysoką temperaturę.
Przy zamgławianiu termicznym ciecz robocza odparowuje pod wpływem wysokiej temperatury i skrapla się przy kontakcie z chłodniejszą atmosferą pomieszczenia. Powstaje mgła o średnicy kropli już od 0,5 mikrona i może utrzymać się w powietrzu znacznie dłużej aniżeli mgła zimna. Umożliwia to dłuższy kontakt preparatu ze zwalczanym organizmem, co jednocześnie oznacza możliwość znacznej redukcji ilości podawanej cieczy roboczej, w porównaniu do dezynfekcji poprzez oprysk oraz skraca czas zabiegu.